ستاره رویایی آمیتیس

slidebg1 ویزای-تحصیلی-آمریکا

ویزای تحصیلی آمریکا

ویزای تحصیلی امریکا برای متقاضیانی صادر می شود که قصد تحصیل در مدارس  یا دانشگاه های این کشور را دارند. سه نوع اصلی ویزاهای تحصیلی آمریکا عبارتند از:

 

 

ویزای F-1

دانشجویان بین المللی بعد از گرفتن پذیرش از موسسات آمریکا به ویزای F-1 که ویزای تحصیلی آمریکا و غیر مهاجرتی است نیاز دارند. برای دریافت این نوع ویزا می بایست فرم های تقاضا تکمیل شوند، هزینه های مربوط به آن پرداخت شوند و در نهایت مصاحبه ای در این رابطه انجام پذیرد.

در این صورت سازمان مسئول، یک پروفایل به نام SEVIS برای متقاضی صادر می کن. این پروفایل برای گرفتن ویزای F-1 ضروری است. از مزایای ویزای F-1 این است که دانشجو می تواند 20 ساعت در هفته را به کار دانشجویی ان هم در محیط دانشگاه اختصاص دهد. ویزای F-2 برای همسر یا فرزندان فرد دانشجو صادر می شود. 

 

ویزای J-1

J-1 نوعی از ویزای تحصیلی آمریکا است و برای آن دسته از افرادی صادر می شود که برای تبادلات فرهنگی به آمریکا می آیند و یا از طرف کشور مبدأ حمایت مالی شده اند. دانشجویان با ویزای J-1 می توانند 18 ماه آموزش دانشگاهی داشته باشند. ویزای  J-2 مربوط به همسر یا فرزندان فردی هستند دارای ویزای J-1 بوده و با این نوع ویزا می توانند در امریکا تحصیل کنند.

 

ویزای M-1

ویزای M-1 به دانشجویانی اعطا می شود که در دوره های کاری ثبت نام کرده باشند. داشتن این نوع ویزا به معنی اجازه کار در امریکا نخواهد بود. همچنین ویزای M-2 برای همسر و فرزندان فردی هستند که دارای ویزای M-1 است.

 

مراحل ثبت درخواست ویزای تحصیلی

 پس از پذیرش از سوی مرکز آموزشی در آمریکا، متقاضیF و M فرم I-20 و متقاضی J فرم DS-2019 دریافت می کند. دانشجو باید پیش از تاریخ درج شده در I-20 یا DS-2019در مصاحبه حضور یابد.

در صورتی که اولین وقت موجود دیرتر از این زمان است، یا باید تقاضای وقت فوری دهید و یا با دانشگاه مکاتبه نمایید تا I-20 شما با تاریخ جدید دوباره صادر شود. پس از پرداخت واریزی سفارت، تاییدیه وقت سفارت برای شما یا مشاورتان ارسال می گردد، این برگه را که شامل اطلاعات قرار ملاقات و شماره MRV می شود، پرینت بگیرید و در روز مصاحبه با خود ببرید.

توجه داشته باشید که متقاضیان حضور در دوره های کوتاه مدت “معمولاً زیر شش ماه” باید بر حسب شرایط، درخواست ویزای توریستی B2 یا بیزنس B1 دهند. اگر برای متقاضی از سوی مرکز آموزشی، نامه پذیرش صادر شده باشد، واجدالشرایط ویزای B2 خواهد بود ودر غیر این صورت باید برای ویزای توریستی اقدام کند.

یکی از موارد تاثیر گذار در روز مصاحبه، فرم DS-160 است؛ چرا که شرایط کلی شما توسط این فرم به سفارت اعلام می گردد. گاهی پیش از ورود متقاضی به سفارت، تصمیم گیری در خصوص ویزا شدن یا نشدن وی صرفاً برطبق همین فرم صورت می گیرد.

 اگر شخصاً اقدام به تکمیل این فرم می کنید، نهایت دقت و حوصله را در جواب دادن به سوالات به خرج دهید. حتماً صفحه تاییدیه DS-160 Confirmation Page را پرینت بگیرید و در روز مصاحبه همراه خود داشته باشید.

پس از آن نوبت به پرداخت هزینه SEVIS می رسد. توجه داشته باشید که این پرداختی صرفاً شامل متقاضیان F1, M1, J1 می شود. بنابراین متقاضیان سایر ویزاها و یا همراهان فرد دانشجو نیازی به پرداخت آن ندارند. این مبلغ برای متقاضیان F1,M1 200 دلار و برای متقاضیان J1 180 دلار آمریکا می باشد. معمولاً پس از پرداخت SEVIS ، اصل رسید آن به آدرس اعلام شده در فرم I-901 ارسال می گردد، اما تأییدیه آن به صورت آنی صادر میشود. بنابراین کافیست برگه SEVIS Fee Payment Confirmation را پرینت بگیرید و در روز مصاحبه به سفارت ارائه نمایید.

مصاحبه شما با سفارت بیشتر از ۱۰ دقیقه زمان نخواهد برد. شما باید بتوانید در طول این مدت افسر صدور ویزا را متقاعد نمایید که صلاحیت ورود به خاک آمریکا را دارید .معمولاً نکاتی که بیشتر مورد توجه سفارت قرار می گیرد شامل تمکن مالی فرد متقاضی یا حامی مالی وی و اطمینان از قصد بازگشت وی به کشور مبدأ می باشد. داشتن پذیرش از دانشگاهی معتبر نیز قطعا تاثیر گذار خواهد بود. حتماً در روز مصاحبه، علاوه بر مدارک تحصیلی، سایر مدارک شخصی، مالی و شغلی کمک کننده را همراه داشته باشید.

در صورتی که با درخواست شما موافقت شود، معمولاً یک شماره پرونده دریافت می کنید تا از روند پرونده خود اطلاع یابید و پس از پایان یافتن پروسه اداری یا FBI Check گذرنامه خود را برای صدور ویزا در اختیار سفارت قرار دهید. در برخی موارد، نیازی به بررسی بیشتر بر روی پرونده نیست، یعنی می توانید پس از مصاحبه فوراً پاسپورت را تحویل سفارت دهید تا ویزا صادر شود، این مرحله نیز ۳ تا ۵ روز کاری طول می کشد.

 

در حال حاضر کنسولگری های دبی و ایروان و آنکارا اجازه پیکاپ می دهند. بدین معنا که متقاضی می تواند به ایران بازگردد و پس از صدور Clearance بدون نیاز به مراجعه حضوری، پاسپورت خود را به سفارت ارسال نماید.

رد شدن درخواست ویزای تحصیلی آمریکا

اگر با درخواست صدور ویزای تحصیلی شما مخالفت شد، سعی کنید علت را از افسر مربوطه جویا شوید، چرا که هیچ محدودیتی برای اقدام دوباره شما وجود ندارد.در صورتی که دلیل رد شدن درخواست خود را متوجه شدید، سعی کنید شرایط دخیل در ریجکت شدن خود را تغییر دهید و دوباره اقدام به گرفتن وقت سفارت نمایید. در بسیاری موارد آفیسرها نظرات متفاوتی دارند، گاه تغییر محل کنسولی نیز کمک کننده خواهد بود.