ستاره رویایی آمیتیس

slidebg1 ویزای-سرمایه-گذاری-آمریکا

 

ویزای سرمایه گذاری آمریکا

آمریکا سومین کشور بزرگ دنیاست و از لحاظ اقتصادی یکی از برترین کشورهای دنیا محسوب می شود. این کشور با وجود شرایط عالی زندگی، مقصد نهایی بسیاری از مهاجرانی است که به امید فردایی بهتر وطن اصلی خود را ترک می کنند. از آنجایی که همواره خیل عظیم متقاضیان، خواهان اخذ شهروندی این کشور هستند، این مقوله از دیرباز موردتوجه دولتمردان آمریکایی بوده و اداره مهاجرت قوانین خاصی را در این مورد وضع نموده است. شهروندان آمریکا از امکانات و حقوق بیشتری نسبت به دارندگان گرین کارت برخوردار هستند. حق رای دارند، می توانند به هرکجا که خواستند سفر کنند و بدون محدودیت به آمریکا رفت و آمد داشته باشند.

 

ملزومات دریافت شهروندی ایالات متحده آمریکا برای مهاجران

 

 

باتوجه به مطالب گفته شده، آسان ترین و مطمئن ترین راه اخذ گرین کارت و پس از آن شهروندی ایالات متحده، سرمایه گذاری در آمریکاست. هرچند که باتوجه به مبلغ سرمایه گذاری قابل توجه خواسته شده از سوی دولت آمریکا، اگر این کار بدون آگاهی و مطالعه کافی صورت گیرد، ممکن است متقاضیان را با ضرر و زیان عمده مواجه سازد. در ادامه شما را با شرایط و نحوه این سرمایه گذاری آشنا می سازیم.

 

ویزای E2

 ویزای سرمایه گذاری E2 مختص کسانی است که مایلند با میزان سرمایه گذاری کمتری به نسبت EB-5 وارد ایالات متحده شوند تا با شرایط تجاری و زندگی در این کشور به طور مستقیم آشنا شوند یا در این کشور بازنشسته شوند. هرچند که در قوانین، میزان دقیقی برای این نوع سرمایه گذاری ذکر نشده و اداره مهاجرت به لفظ قابل توجه( Significant ) اکتفا کرده، امّا تجربه نشان داده که سرمایه های کمتر از صد تا صدو پنجاه هزار دلار منجر به ویزا نخواهند شد. این سرمایه گذاری معمولاً شامل خرید و راه اندازی تجارتی خاص می شود.

 

ملزومات دریافت ویزای E-2

 

ویژگی های ویزای E2
این ویزا، ویزای یک بار ورود دو ساله است که پس از اتمام اعتبار، به تعداد نامحدود قابل تمدید خواهد بود؛ اما منجر به دریافت گرین کارت و اقامت دائم نمی شود. پس از اتمام دو سال، سرمایه گذار باید با مدارک مرتبط به دفتر اداره مهاجرت ایالتی که در آن اقامت دارد؛ مراجعه نماید. در صورت اثبات موفقیت تجارت در مدت دو سال، ویزا تا دو سال دیگر تمدید خواهد شد. متقاضی می تواند همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال مجرد خود را به عنوان همراه به آمریکا بیاورد. محل زندگی سرمایه گذار باید در نزدیکی مکان پروژه باشد و مجوز ورود سرمایه از سازمان OFAC دریافت شود.
حتما پیش از انتقال سرمایه، از شرایط دقیق پروژه آگاهی یابید تا از صدور ویزا و بازگشت سرمایه خود مطمئن شوید؛ هرچند که هیچ نهادی نمی تواند صدور قطعی ویزا و بازگشت کامل سرمایه را تضمین نماید، اما با بررسی های کافی و کمک گرفتن از متخصصان این امر، می توان ریسک سرمایه گذاری را به حداقل رساند.

در سال ۱۹۹۰ اداره مهاجرت آمریکا قانونی را وضع کرد که به موجب آن سرمایه گذاران خارجی، گرین کارت آمریکایی دریافت می کردند. سرمایه گذارانی که یک شرکت تجاری جدید را تأسیس می کنند و یا وارد تجارتی فعال می شوند یا یک تجارت ورشکسته را می خرند و فرصت شغلی ایجاد می کنند؛ مشمول این قانون می شوند. مطابق آن، سرمایه گذار می باید حداقل یک میلیون دلار در خاک آمریکا سرمایه گذاری کند و ده نفر از شهروندان آمریکایی را به استخدام خود در آورد. سرمایه گذاری ۵۰۰ هزار دلاری صرفاً خاص نواحی روستایی با نرخ بیکاری بالا است. در صورت قبولی درخواست سرمایه گذاری، از سوی اداراه مهاجرت و سپس کنسولگری آمریکا، به فرد متقاضی، همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال آنها گرین کارت دو ساله اعطا خواهد شد. برای دریافت گرین کارت ده ساله، کافی است سه ماه قبل از تمام شدن اعتبار گرین کارت، متقاضی با مدارک مربوطه به اداره مهاجرت مراجعه کند و ثابت نماید که سرمایه گذاری انجام گرفته و ده نفر نیز استخدام شده اند. پس از پنج سال اقامت در ایالات متحده، می توان جهت دریافت شهروندی این کشور اقدام نمود.

 

مراکز منطقه ای Regional Centers
مطابق بند ۶۱۰ قانون ۳۹۵-۱۰۲ که در تاریخ ۶ اکتبر ۱۹۹۲ تصویب شد، مناطقی که در معرض رشد اقتصادی، افزایش ظرفیت سرمایه گذاری و ایجاد فرصت های شغلی جدید قرار داشتند از سوی دولت به عنوان "مراکز منطقه ای" معرفی شدند. سرمایه گذاری در این مناطق تسهیلاتی را برای متقاضی فراهم می آورد. برای این منظور باید مشخص شود:

 

ملزومات برنامه مراکز منطقه ای

 

مناطق هدف اشتغال زایی Targeted Employment Areas “TEA”
مناطقی هستند که در زمان سرمایه گذاری بیش از ۱۵۰ درصد جمعیت آنها بیکار باشند و یا جزء مناطق روستایی به حساب بیایند. بنابر تعریف اداره برنامه و بودجه، به مناطق خارج از محدوده شهری که جمعیت بیشتر از ۲۰ هزار نفر داشته باشد؛ منطقه روستایی اطلاق می شود. حداقل میزان سرمایه گذاری در این نواحی ۵۰۰ هزار دلار آمریکاست. سرمایه گذاری باید ریسک پذیر باشد؛ به این معنا که سرمایه گذاری های بی خطر مانند خرید سهام یا ملک قابل قبول نیستند.

 

شرایط سرمایه گذاری در یک تجارت ورشکسته:

 

مزایای سرمایه گذاری EB-5:
در این روش هیچ محدودیت سنی وجود ندارد، نیازی به سابقه کاری و تحصیلی مرتبط نیست و الزامی به دانستن زبان انگلیسی وجود ندارد. به علاوه، متقاضیانی که با این ویزا وارد خاک آمریکا می شوند؛ مختارند هر زمان که خواستند از آمریکا خارج شوند و حتی به کار خود در کشورشان ادامه دهند منوط به این که از قوانین دولت آمریکا در خصوص تحریم ها تخطی نکنند و قصد ترک اقامت آمریکا را نداشته باشند.
متقاضی، همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال آنها، آزادند در هر نقطه از ایالات متحده که مایل بودند به کار و تحصیل بپردازند و در همانجا بازنشسته شوند؛ می توانند از مزایای تحصیل به عنوان یکی از شهروندان ایالات متحده برخوردار شوند و شهریه ای یکسان با یک آمریکایی بپردازند؛ می توانند برای دیگر اعضای خانواده خود درخواست گرین کارت دهند و اسپانسر مالی آنها شوند.
هر ساله ۱۰ هزار ویزا برای سرمایه گذاران صادر می شود که نیمی از آنها سهمیه مراکز منطقه ای هستند.