ستاره رویایی آمیتیس

slidebg1 ویزای-شنگن

آشنایی با ویزای شنگن

ویزای شنگن یکی از معروف ترین ویزاهای دنیا است و افرادی که قصد سفر به کشورهای اروپایی را دارند با آن آشنایی کامل دارند. شنگن به مجموعه کشورهای اروپایی گفته می شود که تحت پیمانی به همین عنوان، قوانین یکپارچه ای را در راستای فعالیت ها و مقررات مرزی و مسافرتی خود، وضع کرده اند. به سبب همین پیمان، تمامی مردم کشورهای خارج از این اتحادیه، جهت سفر و اقامت در این مناطق، موظف به اخذ مجوز ورود و ویزای جامع و واحد موسوم به ویزای شنگن هستند.

معاهده شنگن یک قرارداد است که در سال ۱۹۸۵ بین چند کشور به امضاء رسید؛ با این معاهده، ورود ساکنین کشورهای اروپایی، بدون ویزا به این کشورها آزاد شد تا مشکلات رفت و آمد بین مرزی برای آنها کم شود. بنابراین ویزای شنگن برای کسانی است که ساکن یا اتباع کشورهای محدوده شنگن نیستند و می‌خواهند به این محدوده وارد شوند. ۲۶ کشور عضو معاهده شنگن هستند:

آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلواکی، اسلوانی، چک، ایسلند، مالت، یونان، لیختن اشتاین و سوئیس.

مسافران خارج از حوزه شنگن می توانند با در اختیار داشتن ویزای شنگن، تحت زمان و شرایط مشخصی، به هر یک از کشورهای عضو این پیمان سفر کنند. با توجه به هدف سفر و مدت زمان اقامت، ویزای شنگن دارای انواع مختلفی است و برای هر یک از انواع آن نیز باید مدارک خاصی ارائه شوند.

 

انواع ویزای شنگن

با توجه به هدف شما از سفر به این کشورها، یکی از انواع ویزای شنگن A,B و یا C به شخص تعلق می گیرد. ساکنین و اتباع کشورهای قاره آمریکا، اتباع قاره استرالیا، کشورهای ژاپن، کره جنوبی و مالزی نیازی به دریافت ویزای شنگن نخواهند داشت و می توانند به مدت حداکثر 90 روز به این کشورهای سفر کنند. در سال 1391 سیستمی به نام وی ای اس راه اندازی شد که قوانین ویزای دریافت شنگن و ورود به این حوزه را یکپارچه تر می نمود. VIS سامانه اطلاعات ویزای کشورهای عضو معاهده شنگن است که اطلاعات جامع ویزاها در این سیستم ثبت می شود و در مرزهای ورودی شنگن در اختیار مقامات مرزی قرار می گیرد. 

 

اهداف وی آی اس برای اتحادیه شنگن عبارتند از:

 

ویزای نوع A

این نوع از ویزا، ویزای ترانزیت فرودگاهی (Airport Transit Visa) است. در این صورت، مسافر حق خروج از فرودگاه کشور عضو شنگن را ندارد و فقط می تواند در یکی از فرودگاه های عضو این پیمان، هواپیمای خود را عوض کرده و به کشور دیگری که عضو شنگن نیست برود.

 

ویزای نوع B

این ویزا نوعی از ویزای عبور و ترانزیت است. با داشتن ویزای نوع B،مسافر می تواند از خاک کشورهای شنگن، در مدت حداکثر پنج روز، به مقصدی خارج از مرزهای منطقه شنگن سفر کند.

 

ویزای نوع C

ویزای نوع C در واقع روادید کوتاه مدتی است برای ورورد و اقامت در کشورهای عضو اتحادیه شنگن. ویزای نوع C  خود به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود:

 

ویزای یک بار ورود (SINGLE ENTRY)

این نوع ویزا تنها برای یک بار ورود به یکی از کشورهای عضو شنگن اعتبار دارد؛ به این معنی که اعتبار ویزای مسافر به با ترک کشوری که به آن وارد شده است؛ به پایان می رسد و امکان استفاده مجدد از آن وجود ندارد.

 

ویزای دو بار ورد (DOUBLE ENTRY)

این نوع ویزا شرایطی مشابه به ویزای یک بار ورود دارد با این تفاوت که مسافر می تواند دو با وارد کشورهای عضو اتحادیه شنگن شود. هرچند که استفاده از این شرایط در محدوده زمانی مشخصی قابل اجرا است.

 

ویزای چندبار ورود (MULTIPLE ENTRY)

ویزای چندبار ورود مجوز ورود متعدد و سفر بین کشورهای عضو شنگن را صادر می کند. به این معنی که مسافر می تواند به چندین کشور عضو این پیمان سفر کند. تنها محدودیت این نوع ویزا محدودیت زمانی است که برای 90 روز در هر ماه از سال اعتبار دارد.

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای شنگن 

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شنگن در اکثر کشورهای عضو این پیمان شبیه به یکدیگر است و تنها در برخی از جرئیات این موارد، تفاوت کمی دارند. توجه کنید که همه مدارک ترجمه شده، نیاز به مهر دادگستری دارند که معمولا دارالترجمه‌ها خودشان پس از ترجمه مدارک، برای گرفتن این مهر اقدام می‌کنند.

 

مدارک اصلی که باید همراه داشته باشید عبارتند از:

 

1. فرم تکمیل شده درخواست ویزا: این فرم باید از سفارت کشور مورد نظر دریافت شود.

2. اصل گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار

3. عکس پرسنلی رنگی تمام رخ با زمینه ی سفید

4. مدارک شغلی رسمی مانند جواز کسب، فیش حقوقی، گواهی اشتغال به کار با تحصیل

5. اسناد ملکی شخص متقاضی و منایع مالی وی

6. گردش حساب مالی شخص متقاضی

7. بلیط پرواز رفت و برگشت به کشور مقصد

8. بیمه مسافرتی؛ متقاضیان ویزای شنگن برای کل مدت زمان سفر خود نیار به بیمه مسافرتی فردی یا جمعی دارند.

9. برگه ی تاییده ی رزرو هتل و واچر هتل یا اصل دعوتنامه ای که شخص دعوت کننده از کشور مقصد برای متقاضی فرستاده است.

زمان و هزینه لازم برای صدور ویزای شنگن

بررسی اولیه‌ مدارک برای صدور ویزای شنگن معمولاً دو تا سه هفته طول می‌کشد. ممکن است ویزا زودتر صادر شود یا تا صدور قطعی و تکمیل مدارک چند هفته‌ای بیشتر زمان احتیاج باشد، ولی عموماً تا شش هفته بعد از تحویل مدارک به بخش کنسولی، مشخص خواهد شد که شما واجد دریافت ویزای شنگن هستید یا خیر. بعد از ارائه مدارک و مصاحبه، سفارت کشور مورد نظر، تاریخی را اعلام می‌کند تا مسافر شخصاً برای دریافت پاسپورت و نتیجه ویزای شنگن، به محل سفارت مراجعه کند. همان طور که گفته شد مدت تاریخ اعتبار ویزای شنگن برای کسانی که اولین بار ویزای شنگن درخواست می‌کنند، معمولاً ۱۵ روز است و با درخواستشان برای اقامت بیش از ۱۵ روز موافقت نخواهد شد. مگر اینکه دلیل موجهی برای اقامت طولانی‌تر ارائه دهند.